Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaBİRLİK / DERNEKISATAG Başkanı Özsavaştan ''Resmi Makamlar Kararı Yeniden Değerlendirmeli''

ISATAG Başkanı Özsavaştan ”Resmi Makamlar Kararı Yeniden Değerlendirmeli”

İSATAG Başkanı Aylin Özsavaş, yurtdışı çıkış harç pulunun 10 kat artırılacağına yönelik iddialar üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Özsavaş, son dönemde yurtdışı çıkış harç bedelinde planlanan büyük artışın, turizm sektörü ve seyahat planı yapan vatandaşlar tarafından büyük endişeyle karşılandığını ifade etti. Açıklamasında şunları söyledi:

“Seyahat özgürlüğü ve uluslararası deneyimlerin bireylerin gelişimi ve kültürel zenginlik açısından önemi herkes tarafından bilinmektedir. Ancak, bu tür mali yükler, özellikle ekonomik zorluklarla karşı karşıya olan vatandaşlarımızın yurtdışına çıkma imkanlarını kısıtlamaktadır. Halihazırda diğer ülkelere kıyasla yüksek olan pasaport harçları ve vize maliyetlerinin üzerine eklenecek aşırı yükseltilmiş çıkış harcı, seyahat edecek vatandaşlarımızı derinden etkileyecektir.

Pandemi sonrası toparlanma sürecine giren seyahat sektörü, yurtdışı turlarına olan talebin azalmasıyla bir dar boğaza girecek ve bu durum sektördeki istihdamı ve genel ekonomik dengeleri olumsuz yönde etkileyecektir.

Vatandaşlarımızın mutsuzluğu ve sektörün karşı karşıya olduğu bu zor durumu göz önünde bulundurarak, başta T.C. Maliye Bakanlığı olmak üzere, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bu kararın yeniden değerlendirilmesini talep ediyoruz. Daha dengeli ve sürdürülebilir çözümler bulunarak, hem vatandaşlarımızın seyahat özgürlüğünü korumak hem de turizm sektörünü desteklemek mümkündür.”

Kamuoyuna saygıyla sunarız.

Aylin ÖZSAVAŞ – ISATAG Yönetim Kurulu Başkanı

Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER