Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaBİRLİK / DERNEKKapadokya Turizmini KAPYAD ile Güçlendiriyor

Kapadokya Turizmini KAPYAD ile Güçlendiriyor

Kapadokya’nın Turizmdeki Geleceği KAPYAD ile Parlıyor

Kapadokya’nın sivil toplum alanındaki eksikliğini gidermek ve turizmi güçlendirmek amacıyla 2023 yılı başında kurulan Kapadokya Alanı Turizm Yatırımcıları Derneği (KAPYAD), 1. yılını özel bir gala yemeği ile kutladı. Dernek, deneyimli turizmci ve yatırımcı Ömer Tosun başkanlığında faaliyetlerini sürdürüyor.

Kapadokya’nın Turizm Liderleri Buluştu

Gala yemeğinde, Kapadokya’nın otelleri, balon firmaları, restoranlar, halı mağazaları, çanak atölyeleri ve bağcılık firmalarının önde gelen yatırımcıları bir araya geldi. Etkinliğe Turizm Bakanlığı, Nevşehir ve çevre illerin protokolü, turizm ve iş dünyasının saygın isimleri katıldı. Geceye katılan önemli isimler arasında Turizm Eski Bakanı Bülent Akarcalı, Kültür ve Turizm Eski Bakanı Erkan Mumcu, Nevşehir Milletvekili Filiz Kılıç, Nevşehir Valisi Ali Fidan ve Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu yer aldı. Ayrıca, Kapadokya’nın önde gelen isimlerine ‘İz Bırakanlar Ödülleri’ takdim edildi.

Kapadokya’nın Rekabet Gücü Artıyor

KAPYAD Başkanı Ömer Tosun, Kapadokya markasının ulusal ve uluslararası alanda güçlendirilmesi ve rekabet gücünün artırılması için stratejiler geliştirdiklerini belirtti. Tosun, “Kültür Yolu Festivali’ni hayata geçirdik ve Sobesos Antik Kenti kazısı başladı. Müze ve etkinlik alanları ihtiyacımızı belirttik. Bodrum ile havayolu ulaşımının sağlanmasını çok önemsiyoruz. Kapadokya, yıllık 1,5 milyon turist ile 3 milyar dolar kazanç elde ediyor ve bu ilgi ve desteği hak ediyor” dedi.

2024’te 2 Milyon Konaklama Beklentisi

Nevşehir Valisi Ali Fidan, Kapadokya’nın en değerli markalardan biri olduğunu vurguladı. Vali Fidan, “2023 yılında tüm zamanların en yüksek ziyaretçi sayısına ulaştık. Nisan 2023-Nisan 2024 döneminde 2 milyon 130 bin misafir ağırladık. Bu misafirlerin yüzde 51’i yabancı turistlerden oluştu. 2024’ün ilk 4 ayında müze ve ören yerleri ziyaretçi sayısında, balon uçuşlarında ve havaalanı yolcu sayılarında önemli artışlar var” dedi.

Kapadokya Alan Başkanı: “Bürokrasiyi Hızlandırdık”

Kapadokya Alan Başkanı Birol İnceciköz, bölgedeki turizm faaliyetlerini 12 ay boyunca sürdürebilmek için çalıştıklarını belirtti. İnceciköz, “Türkiye’de sadece kültür ve doğa turizmi değil, çeşitli turizm türleriyle ziyaretçi çekebilecek güzelliklere sahibiz. Bu doğrultuda bir kanun çıkardık” dedi.

Kapadokya Turizmi İçin Stratejik Adımlar

Kapadokya, doğal güzellikleri ve zengin tarihiyle Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olmaya devam ediyor. KAPYAD’ın çalışmaları, bölgenin uluslararası alanda daha tanınır hale gelmesini ve sürdürülebilir turizm ile ekonomiye katkısını artırmayı hedefliyor.

Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER