Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR / SANATBakan Ersoy: Dünya'da İlk Beşteyiz

Bakan Ersoy: Dünya’da İlk Beşteyiz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Samsun Müzesi’nde düzenlenen Samsun Kültür Yolu Festivali’nin açılışında önemli açıklamalarda bulundu. Ersoy, “Dünya Turizm Örgütü verilerine göre Türkiye, bugün ilk beş turizm ülkesi arasında yer alıyor” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy kimdir? Mehmet Nuri Ersoy kaç yaşında ve nereli? - Demokrat Kocaeli

Türkiye’nin Turizmdeki Yükselişi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Samsun’un Türk turizmi için Karadeniz’de önemli bir lokomotif olduğunu vurguladı. Ersoy, “Ziyaretçi sayısı, turizm geliri, ürün çeşitliliği, tesisleşme ve altyapı, sürdürülebilirlik uygulamaları, pazar çeşitliliği gibi birçok alanda büyük ilerlemeler kaydettik. Bunu kamu ve özel sektör iş birliği ile başardık” dedi.

Dünyanın En Büyük ve Kapsamlı Festivali

Ersoy, Türkiye’nin sadece turizmde değil, sanat ve kültür alanında da büyük başarılar elde ettiğini belirtti. “Rekorlar kıran izleyici ve temsil sayılarıyla, ödülleri ve ihraç başarılarıyla konserlerden sergilere, tiyatrodan opera ve bale temsillerine kadar sanatta da Türk rüzgarı esmektedir” ifadelerini kullandı.

Samsun Kültür Yolu Festivali - Samsun Haber - 7/24 Gündem

Samsun Kültür Yolu Festivali

Samsun Kültür Yolu Festivali hakkında detaylı bilgi veren Ersoy, “Festival boyunca Oğuzhan Koç, Buray, Uğur Aslan, Ferhat Göçer, Can Bonomo gibi sanatçılar sahne alacak. Ayrıca, Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi sanatçılarımızın performansları da izlenebilecek” dedi.

Gastronomi ve Kültürel Etkinlikler

Festivalde gastronominin önemli bir yere sahip olduğunu belirten Ersoy, “15 festival lezzet durağı oluşturduk. Ziyaretçiler hem bu coğrafyanın köklü ve geleneksel lezzetlerini tadacaklar hem de onların hikayesini, içeriğini ve yapılışını öğrenecekler” diye konuştu.

FTI Grubu Operasyonları

Ersoy, Almanya’nın tur operatörü FTI grubunun operasyonlarını durdurma kararını da değerlendirdi. “Bakanlığımızca kriz masası oluşturduk ve FTI misafirlerinin ülkelerine dönüşlerini sorunsuz şekilde organize ettik” dedi. İleriye dönük 400 bin ziyaretçi rezervasyonunun minimum iptalle Türkiye’ye yönlendirilmesi için çalışmalar yapıldığını da ekledi.

Filistin’in Özgürlük Mücadelesi

Bakan Ersoy, Filistin halkının özgürlük mücadelesine de değindi. “Firavunu aratamayan bir vahşet, acımasızlık ve kibirle İsrail soykırım yapmaktadır. Ancak bilinsin ki Filistin halkı galip gelecek, özgürlüğünü kazanacaktır” dedi.

Ersoy, “Bugün YKS sınavına giren tüm gençlerimize başarılar diliyorum. Sınavlardan sonra festivalimizde yorgunluklarını atabilirler. Festivalimizin Samsun’a hayırlı olmasını ve Samsunlu vatandaşlarımızın hayatında fark ve fayda yaratmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısına Samsun Valisi Orhan Tavlı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, AK Parti Samsun milletvekilleri Ersan Aksu ve Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı ve İlkadım Belediye Başkanı İhsan Kurnaz da katıldı.

Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER