Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR / SANATEkranlarla büyümek: Telefon bağımlısı çocuklar için aile rehberi

Ekranlarla büyümek: Telefon bağımlısı çocuklar için aile rehberi

Son yıllarda akıllı telefonların ve toplumsal medyanın yükselişiyle birlikte herkes ekran başında daha fazla vakit geçirmeye başladı. Çocuklar da istisna değil. Covid-19 salgını da okulların kapanması ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle çocukların ekran başında geçirdikleri müddette büyük bir artışa neden oldu.

Çocuklar ve gençler için çok ekran mühleti hakkında birçok korkutucu tez var. Ruh sıhhatlerine ziyan verdiği, depresyona, yeme bozukluklarına neden olduğu, olağanda toplumsallaşmak yahut idman yapmak için harcayacakları vakti azalttığı ve yalnızlığa ve zayıf fizikî uygunluğa neden olduğu gibi… Özcesi, dijital aygıtlarda çok fazla vakit geçirmenin çocukların hayatlarını mahvetmesinden korkuluyor ve uygulamalarını bizi bağımlı hale getirecek biçimde tasarlayan teknoloji şirketleri de kabahat ortağı. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin 18 yaşından küçükler için ekran müddetini kısıtlamayı düşünmesine şaşmamalı.

PANDEMİ EKRAN MÜHLETİNİ KATLADI

2016 ile 2021 yılları ortasında yapılan araştırmaları derleyen 2023 incelemesi, dünya genelinde 6 ila 14 yaşındaki gençlerin günde ortalama 2.8 saatlerini ekran başında geçirdiğini ortaya koydu. Covid-19 salgını keskin bir artışa neden oldu zira birçok genç için eğitim, toplumsallaşma ve cümbüş üzere hususlar çevrimiçi ortama kaydı. Bir çalışma, karantina kısıtlamalarının büyük ölçüde kaldırıldığı 2021’in sonlarında bile, toplam ekran mühletinin hala pandemi öncesi düzeylerin 1.1 saat üzerinde olduğunu ortaya koydu.

Dahası, en küçük çocuklar bile artık sıklıkla ekran başında vakit geçiriyor. Halbuki Dünya Sıhhat Örgütü ve Amerikan Pediatri Akademisi üzere kümeler, televizyon, bilgisayar, telefon yahut görüntü oyunlarıyla ilgili olup olmadığına bakılmaksızın, 5 yaşın altındaki çocukların ekran başında çok az vakit geçirmesini yahut hiç vakit geçirmemesini öneriyor. Lakin 2022 yılında yapılan bir inceleme, birçok farklı ülkede 2 yaşın altındaki çocukların yalnızca dörtte birinin ekran başında hiç vakit geçirmediğini, 2 ila 5 yaş ortasındaki çocukların ise yalnızca yüzde 36’sının ekran başında geçirdiği mühletin günde 1 saatle sonlu olduğunu ortaya koydu.

ROBLOX VE YOUTUBE

Küçük çocuklar için en tanınan çevrimiçi yerlerden biri oyun platformu Roblox iken gençler için toplumsal medya ve YouTube başı çekiyor. Pekala tüm bu ekran başında geçirilen vaktin gençlere maliyeti nedir? Bu, bilhassa uzun vadeli bilgilerin azlığı nedeniyle cevaplanması şaşırtan derecede sıkıntı bir soru. Lakin telaşlar, yeni teknolojilerin benimsenmesine kaçınılmaz olarak eşlik eden tekno-paniğin bir diğer örneği olabilir.

Birçok uzmana nazaran ekran bağımlılığıyla çocukların zihinsel ve fizikî sıhhati ve çok taraflı yetişkinler olarak genel gelişimleri ziyan görüyor. Bu argümanın ön saflarında San Diego Eyalet Üniversitesi’nden iGen kitabının muharriri Jean Twenge ve New York Üniversitesi’nden The Anxious Generation kitabının müellifi Jonathan Haidt yer alıyor. Çocukların telefonlarına bağımlı olduklarını, ruh sıhhatlerinin ziyan gördüğünü ve acil tedbir alınması gerektiğini savunuyorlar. Çocukların ve ergenlerin ruh sıhhatinin son yirmi yılda kıymetli ölçüde kötüleştiğine dair delillere işaret ediyorlar. Hakikaten pek çok ülkede giderek artan sayıda genç, bilhassa de genç kızlar, anksiyete ve depresyon üzere rahatsızlıklar için tıbbi yardım arıyor.

KIZ ÇOCUKLARDA RİSK DAHA ÇOK

Bunun da ötesinde, son yıllarda yapılan çalışmalar, bilhassa çocuklarda ve gençlerde ekranların çok kullanımından kaynaklanan bir dizi ziyan tespit etti. 2020 yılında 31 çalışma üzerinde yapılan bir meta-analiz, 3 yaşın altındaki çocuklarda daha fazla ekran mühletinin daha berbat uyku ile bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Emsal biçimde, 2023 yılında yapılan bir inceleme, gençler üzerinde yapılan 50 çalışmayı inceleyerek bunların birçoklarının, bilhassa kız çocuklarında ekran kullanımı ile makûs ruh sıhhati ortasında alakalar keşfettiğini bildirdi.

San Francisco’daki California Üniversitesi’nden çocuk tabibi Jason Nagata, ekran başında geçirilen mühlet ile makûs sıhhat sonuçları ortasındaki ilgileri inceleyen birkaç çalışma yayınladı. Çocukları birkaç yıl boyunca takip eden çalışmalardan elde edilen bilgileri kullanan Nagata ve meslektaşları, kimi telaş verici bağlar tespit etti. Bir çalışma, 11 ila 18 yaş ortasındaki çocukların ekran başında geçirdikleri mühletin, 24 yıl sonra obezite ve diyabet mümkünlüğünün artmasıyla ilişkili olduğunu ortaya koydu. Misal formda, 9 ve 10 yaşlarında görüntü izlemek ve görüntü oyunları oynamak da dahil olmak üzere daha fazla ekran müddeti, iki yıl sonra daha yüksek obsesif kompulsif bozukluk oranları ve daha yüksek intihar davranışı mümkünlüğü ile ilişkilendirildi.

Pek çok ebeveyn ve siyaset yapıcının ekran müddeti, akıllı telefonlar ve toplumsal medya konusunda daha güçlü kurallar getirilmesi için feryat etmesi şaşırtan değil.

ABD Kamu Sağlığı Dairesi Başkanı Vivek Murthy, hükümetlere “tüm çocukların toplumsal medyaya erişimini ziyan riskini en aza indirecek halde daha da sınırlandırmalarını” tavsiye ederek toplumsal medya platformlarında “ergenler için değerli ruh sıhhati zararları” hakkında sigara paketi usulü ihtarlar yapılması davetinde bulundu. Birleşik Krallık yayıncılık düzenleyicisi Ofcom da 18 yaşından küçükleri tüm toplumsal medyadan menetmekle tehdit etti.

EBEVEYNLER NE YAPMALI?

2019 yılında bin İngiliz genç üzerinde yapılan bir araştırma, ebeveynleri teknolojiye “özerkliği destekleyici” bir yaklaşım sergileyen gençlerin, ebeveynleri daha denetimci yahut cezalandırıcı bir yaklaşım sergileyen gençlere kıyasla, ebeveynlerinin kendilerine güvendiğine daha fazla inandıklarını ve itaatsizlik etme olasılıklarının daha düşük olduğunu ortaya koydu. Bu saygılı yaklaşım, çocuğunuzun çevrimiçi bir sorunu olduğunda size söylemesini daha muhtemel hale getirebilir, böylelikle olay büyümeden çözmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Özerk davranışı teşvik etmenin gençlerin toplumsal medya ile sağlıklı bir alaka geliştirmelerine yardımcı olabileceğine dair birtakım ispatlar da var. Bu nedenle, “telefonunu bırak!” diye bağırmak yerine, çocuğunuza bugün telefonunda ya da tabletinde enteresan ne bulduğunu sormayı deneyin.


Kaynak : Cumhuriyet.com
Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER