Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR / SANATGeleceğe Miras ve Gece Müzeciliği

Geleceğe Miras ve Gece Müzeciliği

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Yeni Projeler: Geleceğe Miras ve Gece Müzeciliği

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Birol İnceciköz, Türkiye’deki ören yerleri ve antik kentlere yönelik “Geleceğe Miras” ve “Gece Müzeciliği” uygulamalarıyla turizmi yaygınlaştırma ve kültür turizminden elde edilen gelirleri artırma hedeflerinin olduğunu açıkladı.

“Geleceğe Miras” Uygulaması Nedir?

İnceciköz, “Geleceğe Miras” uygulaması hakkında şunları söyledi:

“Türkiye’deki tüm antik kentleri bu proje kapsamına aldık. Ciddi finansman desteği sağlayarak antik kentlerde gerekli çevre düzenlemelerini yaptık ve restorasyon çalışmaları gerçekleştirdik. 2028 turizm stratejimize uygun olarak Anadolu coğrafyasına turizmi yayma ve kültür turizminde elde edilen gelirleri artırma hedefimiz var.”

“Gece Müzeciliği” Uygulaması ile Farklı Bir Deneyim

Antalya Side, Denizli Hierapolis ve İzmir Efes gibi önemli antik kentlerde “Gece Müzeciliği” uygulamasını başlattıklarını belirten İnceciköz, “Özellikle sıcak iklimdeki antik kentlerimizde ziyaretçilerin daha konforlu gezmeleri ve farklı bir deneyim yaşamaları için ‘Gece Müzeciliği’ uygulamasını başlattık. Side Örenyeri, Efes ve Hierapolis’te bu süreci başlattık” dedi.

Hierapolis Antik Kenti’nin Kazı Çalışmaları

Hierapolis Antik Kenti’nin büyük bir kısmının hala toprak altında olduğunu belirten İnceciköz, “Bugüne kadar Hierapolis Antik Kenti’nin sadece yüzde 2,5’u kazılmış durumda. Bu alanda yoğun bilimsel çalışmalar için geniş ekiplerle süreci başlattık. Arkeolog ve sanat tarihçisi arkadaşlarımız için bu projeler aynı zamanda bir istihdam modeli oldu” dedi.

Göbeklitepe ve Geleceğe Miras Projesi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Göbeklitepe’de faaliyetlerin devam ettiğini belirten İnceciköz, “Geleceğe Miras projesinin ana unsurlarından biri de Göbeklitepe. Türkiye’deki tüm antik kentlerde yapılan kazı çalışmalarını bu kapsamda ele alıyoruz. Güçlü finansman desteği ve artan kadrolarla yoğun bilimsel çalışmalar gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Geleceğe Miras ve Gece Müzeciliği Projeleri ile Artan Turizm Gelirleri

Bu projelerle ziyaretçi sayılarında önemli artışlar kaydedildiğini vurgulayan İnceciköz, “Geleceğe Miras ve Gece Müzeciliği kapsamında ören yeri ziyaretçilerimiz yüzde 47 arttı. İklimi müsait olan coğrafyalarda müzelerimizi ve ören yerlerimizi günün şartlarına uygun düzenlemeye devam ediyoruz” dedi.

Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER