Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR / SANATHitit kraliyet mührü gün yüzüne çıktı, üzerindeki çivi yazısı şoke etti: 'Bunu...

Hitit kraliyet mührü gün yüzüne çıktı, üzerindeki çivi yazısı şoke etti: ‘Bunu bozan ölecektir’

Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde yer alan Büklükale’de, 2009 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan kazı çalışmaları, her yıl mayıs ayında başlayıp temmuz ayının birinci haftasında tamamlanıyor.

Kazı alanı, “Aşağı şehir” ve “Yukarı şehir” olarak iki bölgeden oluşuyor ve burada kıymetli tarihi kalıntılar bulunuyor. Hafriyat çalışmaları, Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nden Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura ve grubu tarafından yürütülüyor. Matsumura ve grubu, geçen yıl Hitit İmparatorluğu devrine ilişkin çivi yazılı mühür baskısı buldu. Uzmanlar tarafından mührün üzerindeki çivi yazısının incelemesi tamamlandı. Mühürde, “Bunu bozan ölecektir” tabiri yer alıyor ve bu tabirin, mukavelelere ters hareket edenlerin cezalandırılacağını yer alıyor.

 

MOTİFLİ BİR MÜHÜR BASKINI DAHA BULUNDU

Bu yılki hafriyat çalışmalarında da birkaç kesime ayrılmış halde motifli pişmiş toprak mühür baskısı bulundu. Mühür baskısının ne manaya geldiği ise uzmanlar tarafından yapılacak inceleme sonrası netleşecek. Büklükale’deki hafriyatlar, her yıl yeni keşiflerle Hitit İmparatorluğu’nun tarihine ışık tutmaya devam ediyor. Bu keşif, bölgenin arkeolojik ve tarihi kıymetini artırarak, Türkiye’nin kültürel mirasına da katkıda bulunuyor.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi ve Hafriyat Lideri Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Hitit İmparatorluğu periyodunda Büklükale’nin kıymetli bir kent olduğunu belirtti. Matsumura, kral ve kraliçenin kullandığı mührün geçen yıl yapılan hafriyat çalışmalarında bulunduğunu tabir etti.

“BUNU BOZAN ÖLECEKTİR”

Çivi yazılı mühür ile ilgili bilgiler aktaran Matsumura, “Bu mührün üzerinde çivi yazısı bulunuyor. Orada, Büyük Kral Tabarna (Egemen Kral) ya da Tavananna (Egemen Kraliçe) ’Bunu bozan ölecektir’ diye yazılmış. Bu mühürler ekseriyetle kontratların üzerine basılarak, mukaveleye karşıt bir şey yapıldığında cezalandırılacağını tabir ediyordu. Hattuşa’dan kral ve kraliçe buraya bir şeyler göndermiş. Bu da bu kentin Hattuşa ile kraliyet ailesi ortasında ağır bağlar içinde olduğunu gösteriyor” dedi.

“BÜKLÜKALE KIYMETLİ BİR ŞEHİR”

Matsumura, “Son vakitlerde Hurrice tabletler bulunuyor. Hurrice tabletlerin bulunması, dini merasimlerin burada yapıldığını gösteriyor. Bu merasimlerin Hitit kraliyet ailesi tarafından, kral yahut kraliçe tarafından yapıldığı biliniyor. O bakımdan Hitit hükümdarı buraya gelmiş ya da ikamet etmiş olduğu da düşünülüyor. Büklükale’nin değerli bir kent olduğunu gösteriyor” tabirlerini kullandı.


Kaynak : Cumhuriyet.com
Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER