Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR / SANATRessamlar Yozgat’ta 'Sanat Çalıştayı' kapsamında bir ortaya geldi, çalışmalarını sergiledi

Ressamlar Yozgat’ta ‘Sanat Çalıştayı’ kapsamında bir ortaya geldi, çalışmalarını sergiledi

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde ikamet eden iş insanı ve Sorgun Belediyespor Kulübü Lideri Ergin Gül, eşi Sevil Gül tarafından organize edilen Sanat Çalıştayı Dişli köyü yakınlarındaki yazlık konutta düzenledi.

Yurdun farklı bölgelerinden gelen sanatkarlar bir hafta boyunca konuşlandıkları alanda eserler üretti, seyahatler yaparak ili tanımaya çalıştı. Kreatörlüğünü ressam Hasan Memnun’un yaptığı çalıştay mühletince 16 ressam ve bir mozaik sanatkarı tarafından hazırlanan eserler, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

“BOZKIR’IN KONUTLARINI KÖYLERİNİ YAPITLARIMDA YANSITMAYA ÇALIŞTIM”

Belediye Kültür Merkezinde yaptığı çalışmaları sergileyen mozaik sanatkarı Gamze Er, “25 yıldır mozaikle uğraşıyorum. Yapıtlarımda gittiğim bölgenin işlerini çalışmaya çalışıyorum. Burası Bozkır, Bozkırın ortasında bir cennet üzere hissettim açıkçası. Bozkır’ın konutlarını, köylerini yapıtlarımda onu yansıtmaya çalıştım. Bu renk Bozkır’ın canlı, memnun insanları benim için, aydın insanları, aydın yüzleri, o denli bir form yakalamaya çalıştım” dedi.

”SANATI YAYMAK, HOŞ SANATLARI YARATMAK, YAYMAK GELİŞTİRMEK”

Çalıştayın Kreatörlüğünü yapan ressam Hasan Keyifli, misyonlarının hoş sanatları yaymak, geliştirmek, yeni beşerler katmak olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Sorgun’da doğdum büyüdüm. Kültür Bakanlığı’ndan emekli olduktan sonra İstanbul’daki atölyemde çalışmalarımı sürdürüyorum. Dünyada birçok ülkede örnekleri olan, Türkiye’de de birtakım kentlerde sayıları da sonlu bir sanat kolonisini eczacı Ergin ve Sevil Gül’le birlikte onların sponsorluğunda benim de kreatörlüğümde Türkiye’nin en kıymetli sanatkarlarını ikinci sefer Sorgun’da ağırlamış bulunuyoruz. Yaklaşık 16 sanatkarımız geldi, gitti şu ana kadar. Hepsi de kendi alanında Türkiye’nin en güzellerinden. Geldiler, ilçemizi, kentimizi çok beğendiler. Profesör Gürsel Renna’nın Türk plastik sanatlarının başlangıcı olarak kabul ettiği Başçavuşoğlu Camii’ne götürdüm arkadaşları, çok mutlu kaldılar, çok hoş buldular, çok değişik buldular. Sonuçta altı gün boyunca çalıştık, konuk ettik. İki tane, üç tane, dört tane fotoğraf yapan arkadaşlar yaptılar. Sorgun’u da çok sevdiler. Uygun konuk ettiğimizi sanıyorum, o denli düşünüyorum ve şu anda da sergiyi hazırlamış bulunuyoruz. Bu yıl ikincisi, önümüzdeki yıl üçüncü, dördüncü, beşinci gücümüzün yettiğince, ailemin gücünün yettiğince bu işi gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Bizim misyonumuz sanatı yaymak, hoş sanatları yaymak, geliştirmek, yeni beşerler katmak. Eminim burada 15-16 arkadaşın bir kültür elçisi olarak Sorgun’u ve Yozgat’ı tüm Türkiye’ye tanıtacaklarına inanıyorum. Bence çok özel bir şey yaptık, yapmaya da devam edeceğiz inşallah.”


Kaynak : Cumhuriyet.com
Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER