Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR / SANAT'Rosinante' İtalya'dan mükafatla döndü

‘Rosinante’ İtalya’dan mükafatla döndü

Yönetmen koltuğunda Baran Gündüzalp’in oturduğu bir birinci sinema olan ve senaryosunu Deniz Yeşilgün’le birlikte yazdığı ‘Rosinante’, Tokyo Milletlerarası Sinema Festivali’nde dünya prömiyerini yaptıktan sonra Avrupa prömiyerini İtalya’nın kıymetli şenliklerinden 22. Ischia Sinema Festivali’nde gerçekleştirdi.

Tarihi yerleriyle ve kendine has mimarisiyle ünlü Ischia adasında düzenlenen şenlikte, Rosinante’nin gösterimi 3 Temmuz’da Cattedrale dell’Assunta’da yapıldı.

Festivalin onur konukları ortasında Susanna Bier, Charlotte Rampling ve Stellan Skarsgard üzere değerli isimler yer aldı.

TÜRKİYE’DE DE VİZYONA GİRECEK

Daha evvel heyet başkanlığını Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı Annaba Sinema Festivali’nden ‘En Uygun Senaryo’ ödülüyle ayrılan Rosinante, Cezayirli seyircilerin büyük beğenisini toplamıştı.

Başrollerini Nilay Erdönmez, Fatih Sönmez ve Can Demir’in paylaştığı sinemanın imaj direktörlüğünü Arda Yıldıran, kurgusunu ise İsmet Araç üstlendi.

Rosinante sinemasının bu yılın sonunda Türkiye’de vizyona girmesi planlanıyor.

SİNOPSİS

Salih ve Ayşe, altı yaşındaki hiç konuşmayan oğulları Emre ile İstanbul’un kentsel dönüşüme girmek üzere olan bir semtinde yaşamaktadır. Salih’in beyaz yakalı hayatı, işten çıkarılması ile sekteye uğramıştır.

Ayşe ise telefonla sigorta satışı işinde konuttan çalışma sistemine geçirilmiştir. Bir yandan da oturdukları meskenin kirasını karşılayamadıkları için bütçelerine uygun konut aramaktadırlar. Motosikletleriyle yolcu taşıyabilecekleri yeni bir iş modeli olduğunu öğrenince sisteme Salih’in ismine kayıt olurlar.

Biraz daha ek gelir elde edebilmek için Ayşe de kapalı bir kaskın altına gizlenerek ve hiç konuşmayarak kimliğini saklayıp eşiyle dönüşümlü çalışmaya başlar. “Rosinante” ismini verdikleri motosikletleriyle yolcu taşırken bilmedikleri farklı bir İstanbul’la karşılaşırlar. Ta ki Rosinante çalınana dek.


Kaynak : Cumhuriyet.com
Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER