Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR / SANATVitrindeki Albümler

Vitrindeki Albümler

Son Feci Bisiklet ‘Kötü Şeyler +’ (Sony Music)

Son Feci Bisiklet’in “Kötü Şeyler” ismini taşıyan albümü 2017 yılında CD formatında çıkmış ve dinleyicisini ikiye bölmüştü. Eski alışkanlıklarından vazgeçmeyen dinleyici hayal kırıklığı yaşamış, farklı beklentiler içinde olanlar yeni şeyler deneyen topluluğun gerisinde durmuştu. Topluluk tanınan soundları ihmal etmemiş, lakin özgün karakterinden de taviz vermeyen bir orta yol arayışı sergilemişti.

Albüm artık birinci sefer plak formatında basıldı ancak iki müziğin eklenmesi münasebetiyle isminin sonuna (+) işareti konarak… Birinci basımda 10 müzik vardı. Plakta beşer beşer A ve B yüzlerine bölünmüş, her iki yüzün sonuna birer müzik eklenerek 12 müziğe çıkarılmış. Eklenen müziklerin ismi “Çar Bomba” ve “Yerlerde”.

Vokal, gitar ve klavyede Arda Kemirgent, davulda Can Sürmen, gitarda Erkin Sağsen, basta Ozan Özgül’den oluşan topluluğun bu çalışması, radikal bir kopuş sergilememiş, sözleri prestijiyle eski dobralığını sürdürmüştü. Plak, ortadan geçen yedi yılın akabinde, dinleyicisinden tekrar kıymetlendirme talep ediyor. Çünkü albüm vakit içinde dinledikçe açılıyor. Açılmayan kapakla, beyaz iç zarfla yapılan plak baskısı hakkında söylenecek tek eksiklik, içinde (şarkı kelamlarından öteki bilgilere kadar) hiçbir bilginin verilmemiş oluşu…

Ava Trio ‘The Great Green’ (Tora Records)

Ava Trio’yu birinci albümünden bu yana merakla takip ediyorum. Üflemeli çalgılarda Giuseppe Doronzo, kontrbasta Esat Ekincioğlu ve vurmalı çalgılarda Pino Basile’den oluşan çok farklı bir orkestra. Kullandıkları çalgılar bize caz müziğini işaret etse de, onlar fazlasını yapıyorlar.

Dördüncü albümleri “The Great Green”de bu kere bir balıkçı olan kahramanımızın teknesiyle yelken açarak bizi saykodelik bir seyahate çıkarıyor, Antik Yunan’a götürüyorlar. Büyük Yeşil ismi verilen engin sulara bırakıyor, akabinde geri getirerek gizemli bir dünyanın ortasına bırakıveriyorlar. Ağır bir sound zenginliği içinde dolanan melodiler ve ritimlerden oluşan bu gizemli seyahatte her çalgıcının performansı takdire şayan. Hepsi Giuseppe Doronzo bestesi olan 40 dakikayı bulan dört uzun modülde, tarihi fantastik bir sinemanın soundtrack’ini dinler üzere havaya giriyoruz. Metaforik olarak Akdeniz konseptli bir albüm bu.

Bu çalışma caz tarihimizin erken devir örneklerindeki doğu-batı sentezi arayışlarını anımsatsa da, onların ilerisinde. Ava Trio, insanlığın miras bıraktığı tüm sesleri eşelemeye devam ediyor. Şayet Avrupalı Çağdaş Avangard diye tanım edebileceğimiz bir müzik tipi varsa, “The Great Green” buna eksiksiz ve rafine bir örnek…

[email protected]


Kaynak : Cumhuriyet.com
Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER