Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR / SANATVitrindeki Albümler

Vitrindeki Albümler

Gökalp Baykal ‘Bu Hayat, Tahminen…’ (SCP)

Gökalp Baykal ruhunu rock’n roll’a satmış bir müzik insanı. Kedileri mi yoksa insanları mı daha çok sevdiği konusu net olmasa da hayatına girenlere karşı sınırsız bir sevecenlik stantlar. Sıkıntısını, vefasını müziklere döker; o müzikleri şişenin içine koyarak denize atar. “Bu Hayat, Tahminen…” ismini taşıyan albüm, Gökalp’in denize attığı altıncı şişe.

Mensubu olduğu orta sınıfın yitmekte olan manevi bedellerine, beşere olan inancıyla yazıyor; gitar, armonika, mandolin, marakas çalıp, müzik söylüyor… Elektrikli gitarda Sabih Cangil ve Özgür Ayabakan basta Ali Öcalır’dan oluşan kendi üzere gönül adamı müzisyenlerle, çılgın kalabalığın uzağında çalıyor.

Albüm, Gökalp’in yakın devirde yaptığı müziklerin yanı sıra, eski lakin yayımlanmamış kimi çalışmaları da içeriyor. Müzik kanalları yüklü olarak müzisyenlerin konut stüdyolarında kaydedilmiş, Tanju Eren’in usta ellerinde miks-mastering yapılmış.

Hepsi old-school rock ve blues cinsinde lakin Gökalp stilinde… Derin bir sadakat ve duygusallık eseri; ironik olduğu anlarda bile nahif… Kiminde cılızda olsa umuduna sarılan, kiminde dünyanın halini sarakaya alan hatta kendisiyle bile dalga geçen birini, kiminde de yitirilmiş bir dostu anlatıyor Gökalp, ekmek kapısı olarak görmediği müzik aracılığı ile.

Miskinler ‘Aşkın Geçersizi / O Yare’ (Rainbow 45 Records / Tarla Records)

Elektrik gitarlarda Deniz Ağan ile Ozan Çanak, vokalde Uygar Çetiner, basta Güneş Kardeş, davulda Durukan Betses… Sıklıkla Kadıköy semtinde görülen Miskinler topluluğunun üyelerini yeni tanımıyoruz, hepsinin geçmişten gelen birkaç sabıkası var. Son işledikleri cürüm iki müzikten oluşan bir 45’lik plak yapmak.

A yüzündeki “Aşkın Sahtesi” saldırgan wah-wah gitarlarla açılıyor. Yeni jenerasyon Anadolu Rock çeşidinin tüm özelliklerini taşımakla birlikle melodisi hoş, ruhu enerjik bir müzik; konusu ise tabi ki aşk. B yüzündeki “O Yâre” ise sound olarak biraz farklı, farkı yaratan eşlikçi müzisyen Alexey Tsyntsaru’nun Hammond orgu ile yaptığı delişmen solo.

Distorsiyon yüklenmiş müziklerin her ikisi de ilhamını bundan yarım asır öncesinden alsa da, bugünün ruhunu taşıyan çağdaş bir söz de taşıyor. Yani içinde hem geçmiş var hem gelecek; öteki bir sözle köklere dönüş ile arayış iç içe… Modüllerin miksleri Ozan Çanak’a, mastering Noiseist stüdyosundan Çağan Tunalı’ya ilişkin. Plak mastering ise Tanju Eren imzasını taşıyor. Miskinler’in bu açılır kapaklı ve içinde şarkı sözleri bulunan (Limited edisyon magenta renkli) 45’likteki öbür cürüm ortakları iki iflah olmaz müzik aşığı bağımsız plak firması olan Rainbow 45 Records ile Tarla Records…

[email protected]


Kaynak : Cumhuriyet.com
Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER