Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR / SANATVitrindeki Albümler

Vitrindeki Albümler

Okay Pak ‘Drummer of Two Worlds’ (Caz Plak)

Amerikan caz-rock-funk’ı ile Türk folk müziğinin tam kesişim noktasını kendi imali özgün çalgılarını yerleştiren Okay Pak, 1980 yılında yalnızca diskografisinin değil, caz tarihimizin de en kıymetli albümlerinden birine ismini yazdırmıştı. “Drummer of Two Worlds” ismini taşıyan bu plak, Keith Knox yapımcılığında (bazı kesimleri 1975, kimileri da 1980 yılında), Ziyaettin Aytekin (mey, zurna, sipsi), Arif Sağ (saz), Akay Pak (vurmalılar), Atilla Özdemiroğlu’nun (synthesizer) katkılarıyla kaydedilmişti. Dokuz Okay Pak bestesinin yer aldığı plakta, East Breeze (Denizaltı Rüzgarları), Şavşat Barı, Ocean Roller (Dokuz Sekiz) üzere değerli eserler bulunuyordu.

Aranjeler ortasında ite kaka ilerleyen caz dünyamız “Drummer of Two Worlds” ile taze bir soluk almış, birtakım müzisyenlere yol haritası sunmuştu. Bu arşivciler tarafından hararetle aranan güzide plak, 45 sene sonra birinci sefer lisanslı olarak yayınlandı, hem de 180gr, 500 adet elle numaralandırılmış limited edition olarak; Caz Plak tarafından Warner Records Sweden’dan lisanslanarak üç farklı kapakla çıkarılan bu yeni baskı, orjinal malzemelerden Shawn Joseph tarafından remaster edilmiş, kapak görseli ise ünlü grafiker Mark Scicluna tarafından çizilmiş.

Özdemir Erdoğan ‘Türkiye Jazz Tarihinde Işıksız Kalanlar’

Dokuz yapıttan oluşan “Türkiye Jazz Tarihinde Işıksız Kalanlar” ismini taşıyan enstrümantal plak, kapağında İsmet Sıral Orkestrası’nın bir üyesi olarak gördüğümüz Özdemir Erdoğan’ın yıllardır hayalini kurduğu bir projenin bedene gelmiş hali. Gitar çalıp müzik söyleyen usta müzisyen (yerli-yabancı) yıllarca sahnede çaldığı birtakım yapıtları tekrar düzenlemek ve çalmak istiyordu. Bunun için 2015 yılının 5 Ocak günü (davulda Ateş Tezer, kontrbasta Volkan Hürsever, saksofonda Engin Recepoğulları, klarnette Şükrü Tırkış, kanunda Ali İlkan’dan oluşan) müzisyen dostlarıyla Babajim Stüdyosu’nda kayda girmiş, her yapıtı bir prova aldıktan sonra iki kere kaydetmişti. Bu kayıtlar evvel 10 modülden oluşan bir CD olarak piyasaya sürülmüş, epey ilgi görmüştü. Artık de plak olarak basıldı.

CD’ye nazaran plakta bir kesimin (So What) eksikliği bir yana, ana sorun çeşitli telif zorlukları nedeniyle bu kayıtlardan yalnızca dördü, plağa alınabilmişti. Öteki beş eser ise Ankara Hotel (St. Thomas, Armado’s Rumba, Sunny), TRT Radyosu (Just Friends), Bilsak (All Blues) üzere farklı yerlerde ve birbirine uzak tarihlerde çalınmış konserlerden alınan canlı kayıtlardı.

Bizim yapıtlarımızın caza nasıl uyarlanacağı konusunda en yeterli örneklerden biri…

[email protected]


Kaynak : Cumhuriyet.com
Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER