Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaKurumsalAli Öztüfekçi Kimdir?

Ali Öztüfekçi Kimdir?

Ali Öztüfekçi, FIJET (Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Birliği) ve ATURJET (Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) üyelikleriyle çeşitli sivil toplum kuruluşları ve platformlarda aktif rol almaktadır.

1998 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Öztüfekçi, Hacettepe Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği Tezsiz Yüksek Lisans programına katılmış ve Anadolu Üniversitesi’nde “Kültürel Miras ve Turizm” ön lisansını tamamlamıştır.

1988’den itibaren ODTÜ Arkeoloji Topluluğu’nun kurucu üyesi olarak gerçekleştirdiği gezi organizasyonları ve yaz sezonunda turizm tesislerinde çalışma deneyimleriyle turizm sektörüne ilgi duymaya başlayan Öztüfekçi, mezun olmadan önce kendi turizm seyahat acentesini kurarak profesyonel iş hayatına adım atmıştır. Bu süreçte, spor federasyonlarının şampiyonaları başta olmak üzere birçok şirket ve kamu kuruluşunun ulusal ve uluslararası kongre, seminer, toplantı gibi etkinlik organizasyonlarını gerçekleştirmiştir.

2013-2016 yılları arasında Hilton International grubunda sosyal projeler danışmanlığı yapmış olan Öztüfekçi, 2006 yılından beri bağımsız uzman olarak çalışmakta olup, jeo-turizm, eko-turizm, destinasyon geliştirme, sürdürülebilir kültür rotaları tasarımı, ulusal ve uluslararası hibe programları gibi konularda çeşitli kurum ve kuruluşlara destek vermektedir. Ayrıca, UNESCO, UNICEF, AB, Dünya Bankası, Ulusal Ajans – Erasmus+, DPT-SODES, Bulgaristan ve Karadeniz Sınır Ötesi İşbirliği Programları, Kuzey Kıbrıs, Kalkınma Ajansları gibi kuruluşlarla hem yurtiçinde hem de yurtdışında 100’den fazla farklı ulusal ve uluslararası hibe programında 4.000’den fazla proje değerlendirmesi yapmıştır.

Öztüfekçi, yaklaşık 10 yıldır AB mali yardımları, proje döngüsü yönetimi, hibe programları için proje teklifi hazırlama, inovasyon, girişimcilik, strateji ve eylem planı hazırlanması, şehir ve bölgelerin turizme kazandırılması, eko turizm, sürdürülebilir turizm, sağlık turizmi konularında eğitimler vermektedir. Ayrıca, 2012 yılından bu yana uluslararası “Travelife” sürdürülebilir turizm sertifikasyon sistemi denetçiliği yapmaktadır.

Çanakkale’de Troas Kültür Rotaları, Hatay’da Yörük Göç Kültürü Rotaları, Kütahya’da İstiklal Savaşı Kültür Rotası, Van’da Urartu Kültür Rotası ve Mersin’de Uzuncaburç Arkeoköyü ve Kültür Rotaları gibi birçok kültürel rotanın tasarımını ve uygulamasını gerçekleştiren Öztüfekçi, aynı zamanda Tınaztepe Mağaralarını Turizme Kazandırma Projesi, Emet Termal Turizmi Stratejisi Projesi, Dumlupınar Turizm Strateji ve Eylem Planı Projesi, Troya Müzesi Projesi ve Kilitbahir Seyir Terası Projelerinde koordinatörlük yapmıştır.

Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.turizmworld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER