Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaTURİZMGastronomiSanayi ve Teknoloji Bakanı: Gıda Ürünleri İmalatı İçin 8 Bin 268 Yatırım...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Gıda Ürünleri İmalatı İçin 8 Bin 268 Yatırım Teşvik Dokümanı Düzenlendi

3’üncü Milletlerarası Besin ve İçecek Eserleri ve Üretim Teknolojileri fuarı açılış merasiminde konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “2002’den bugüne besin eserleri imalatına yönelik olarak 8 bin 268 yatırım için teşvik dokümanı düzenledik. Bu teşvikler kapsamında, 594 milyar lira sabit yatırımla 246 bin istihdamın önünü açtık. 11’i Besin İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere 201 Organize Sanayi Bölgemizde girişimcilerimiz, sanayicilerimiz, besin eserleri imalatı gerçekleştiriyor ve bu işletmelerde yaklaşık 185 bin bireye istihdam imkanı sunuluyor” dedi.

Bu yıl İstanbul’da 3’üncüsü düzenlenen Memleketler arası Besin ve İçecek Eserleri ve Üretim Teknolojileri fuarı açılış merasimi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın iştirakiyle yapıldı. 10-13 Temmuz tarihleri ortasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan fuarın açılış merasiminde Bakan Kacır’ın yanı sıra (TÜRES) Genel Lideri Ramazan Bingöl, dernek liderleri ve yabancı yatırımcılar hazır bulundu. Açılış konuşmalarının akabinde Bakan Kacır ve beraberindeki heyet, fuar alanında bulunan stantları gezerek eserleri denedi ve üreticilerden bilgi aldı.

“201 ORGANİZE SANAYİ BÖLGEMİZDE 185 BİN BİREYE İSTİHDAM OLANAĞI SUNULUYOR”

“Toplumların besine sürdürülebilir, daima ve kesintisiz bir formda erişimi yalnızca bir toplumsal siyaset ögesi değil, en temel insan haklarından da birisidir” diyerek kelamlarına başlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “İklim krizleri, pandemi, global göç ve bölgesel savaşlar; gelişmişlik seviyesi ne olursa olsun tüm ülkeler için tarım ve gıdayı ikamesi mümkün olmayan kesimler haline getiriyor. Biz de tarım ve sanayii politikalarımızı buna nazaran şekillendiriyor ve güncelliyoruz. Bilhassa tarım eserlerimizin en değerli müşterisi pozisyonundaki besin sanayiimizi çok taraflı destekleyerek yatırım, üretim, istihdam, üretim, icat ve ihracat rotasında kalkınma seyahatimizde öncü kesimlerimiz ortasında yerini almasını sağladık. 2002’den bugüne besin eserleri imalatına yönelik olarak 8 bin 268 yatırım için teşvik dokümanı düzenledik. Bu teşvikler kapsamında 594 milyar lira sabit yatırımla 246 bin istihdamın önünü açtık. 11’i Besin İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere 201 Organize Sanayi Bölgemizde girişimcilerimiz, sanayicilerimiz, besin eserleri imalatı gerçekleştiriyor ve bu işletmelerde yaklaşık 185 bin bireye istihdam imkanı sunuluyor” sözlerini kullandı.

“22 YILDA, 3 BİN 102 PROJEYE VE BİN 643 BİLİM İNSANINA 11,8 MİLYAR TAKVİYE SUNDUK”

Milli Teknoloji Atılımı doğrultusunda, her alanda olduğu üzere besin dalında de Ar-Ge odaklı üretime öncelik verildiğini vurgulayan Kacır, “Gıda bölümümüzün teknoloji ve inovasyon odaklı dönüşümüne öncülük eden 60 Ar-Ge merkezi ve yeniden teknoparklarımız bünyesinde 161 teknoloji teşebbüsüne takviye sunuyoruz. Ülkemizin tarım ve besin dalında ihtisaslaşmış birinci teknoparkı Mersin Agropark’ı kurarak besin ve tarım teknolojilerinde yeni teşebbüslerin filizlenmesini hızlandırıyoruz. TÜBİTAK akademi, bilim insanı ve özel kesim Ar-Ge dayanak programları kapsamında; son 22 yılda besin alanında yürütülen 3 bin 102 projeye ve bu alanda araştırma gerçekleştiren bin 643 bilim insanı ve gencimize 11,8 milyar lira takviye sunduk. Türkiye’nin en büyük Avrupa Birliği dayanaklı besin Ar-Ge ve inovasyon projesi INNOFOOD ile besin ve içecek dalında yer alan tüm paydaşları kapsayacak, bağlantı ağı ve kümelenme platformu Türkiye Besin İnovasyon Platformunu, TÜGİP’i kurdu. Besin İnovasyon Merkezimizi, besin ve içecek bölümünün tahlil ortağı olarak faaliyete geçirdik” diye konuştu.

“680 PROJEYE 3,2 MİLYAR LİRA TAKVİYE OLDUK”

Yerel ve klasik kıymetlerin yenilik ve teknolojiyle buluşturmayı önceleyen Lokal Kalkınma Atağıyla atılan adımları aktaran Kacır, “Gıda ve gastronomi dalına yönelik; kalkınma Ajansları eliyle yürütülen 680 projeye 3,2 milyar lira dayanak olduk ve yararlanıcıların eş finansmanı ile birlikte 5 milyar liralık yatırım hacmi oluşturduk. Topraklarımızın rahmetini, mutfak kültürümüzün birikimini, çeşitliliğini ve zenginliğini ‘Anadoludakiler’ projesi ile gün yüzüne çıkardık. Anadolu’nun bereketli topraklarında yeşeren eserleri bir ortaya getirerek değerli hazinelerimizin sandukasını açıyoruz, ülkemiz ve dünya ile paylaşıyoruz” dedi.

“OSMANİYE YER FISTIĞI VE BİNGÖL BALININ COĞRAFİ İŞARET ALMASININ MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

“Bugün prestijiyle tescilli bin 600 coğrafik işaret ve klâsik esere sahibiz” diyerek kelamlarını sürdüren Bakan Kacır, “Bugün iki coğrafik işaretli eserimizin daha, Osmaniye Yer Fıstığı ve Bingöl Balının da Avrupa Birliği coğrafik işaret tescili almasının memnunluğunu yaşıyoruz. Bilhassa son devirde coğrafik işaret tescilli eserlerimizin memleketler arası tanınırlığını ve ekonomik bedele dönüşmesini hızlandırabilmek, güçlendirebilmek adına Avrupa Birliği coğrafik işaret tescillerinde bir atak yaptık. ve bu sayede 23 ürünümüzün Avrupa Birliği coğrafik işaret tescili almasını sağladık. Bu listeyi büyütmeye, genişletmeye ve bu listeye dahil olan tüm eserlerimizi koruma etmeye ve onlardan daha fazla ekonomik paha üretebilmek ismine sizlerin, girişimcilerin, yatırımcıların yanında olmaya devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

“DÜNYA AÇLIKLA UĞRAŞ EDERKEN İSRAF EDİLEN TONLARCA BESİN OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Gıda israfının önüne geçilmesi gerektiğini de vurgulayan Kacır, “Dünyada her 9 şahıstan biri açlıkla gayret ederken öbür yandan israf edilen tonlarca besin olduğunu biliyoruz. Bu adaletsiz tabloda ‘Gıdada sıfır kayıp’ amacımızla besin israfının da önüne geçmeyi hedefliyoruz. Yenilikçiliği destekleyerek, besin israfını önleyerek, besin ve içecek bölümümüzün ve dalımızı besleyen öbür alanların ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasında öncü olmasını sağlayan tüm teşebbüslerin yanında yer alacağız” diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Siyaset

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır Teknoloji Siyaset İktisat Haberler

Kaynak : Haberler.com

Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER