Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaTURİZMGastronomiTekirdağ, Gastronomi Turizminde Öne Çıkmayı Hedefliyor

Tekirdağ, Gastronomi Turizminde Öne Çıkmayı Hedefliyor

Tekirdağ Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, şehrin deniz, tarih ve ekoturizmin yanı sıra coğrafi işaretli ürünleriyle de gastronomi turizminde önemli bir yer edinmeyi amaçladığını ifade etti.

Dünya Gazetesi’nin Haberine göre;

Tekirdağ, Gastronomi Turizminde Öne Çıkmayı Hedefliyor

Ahmet Hacıoğlu, coğrafi işaret almış ürünlerin kent ekonomisine katkısının daha fazla olduğunu belirtti. Tekirdağ köftesi, Çerkezmüsellim pabuç köftesi, salamura yaprağı, peynir helvası, Hayrabolu tatlısı, Velimeşe bozası, Karacakılavuz dokumaları, Malkara eski kaşarı, Seymen kavunu ve Tekirdağ soğanının şehrin tescilli ürünleri arasında yer aldığını hatırlattı.

Turistlerin Coğrafi İşaretli Ürünlere Olan İlgisi

Coğrafi işaret almış ürünlerin turistlerin ilgisini daha fazla çektiğini belirten Hacıoğlu, “Bilinçli turistler yemek yiyecekleri zaman bu ürünlerin coğrafi işaretli olup olmadıklarına dikkat ediyorlar. Bu nedenle coğrafi işaretli ürünler diğerlerine göre daha fazla talep görüyor. Özellikle Tekirdağ köftesi, Çerkezmüsellim pabuç köftesi, peynir helvası, Hayrabolu tatlısı ve Velimeşe bozası çok ilgi çekiyor,” dedi.

“Gastronomi Turizmine Büyük Harcamalar Yapılıyor”

Son yıllarda turizmde en fazla gelirin gastronomi turizminden elde edildiğini vurgulayan Hacıoğlu, “İnsanlar gastronomi için daha çok para harcıyor. Gastronomi turizmine olan ilginin artması, diğer turizm dallarına da olumlu katkı sağlayacaktır. Tekirdağ’da 10 tescilli üründen 9’u gastronomi kökenli. Tescil çalışması yapılan ve onay bekleyen 4 ürünümüz de gastronomi kökenli. Coğrafi işaretli ürünlerin sayısının artmasıyla Tekirdağ, gastronomi kenti olma yolunda ilerliyor,” diye konuştu.

Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER