Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaTURİZMKonaklama İşletmeleriAntalya Otellerinde Doluluk Oranında Artış

Antalya Otellerinde Doluluk Oranında Artış

Kurban Bayramı tatilinde otellerin tamamen dolduğu Antalya, son yılların en hareketli bayram tatilini geçirdi.

Denizi, kumu, güneşi, tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü olan Antalya, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde yoğun bir ziyaretçi akınına uğradı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artışla 5 milyondan fazla yabancı turistin ziyaret ettiği şehir, iç pazardan da büyük ilgi gördü.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Kaan Kavaloğlu, 9 günlük Ramazan Bayramı tatiliyle sezonun açılışını yaptıklarını, Kurban Bayramı tatilinde ise yüksek sezonu yakaladıklarını belirtti.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) verilerine göre, bayram tatilinde 10 milyon kişi tatile çıktı. Kavaloğlu, tatilin 9 güne uzatılmasının büyük avantaj sağladığını vurguladı.

Son yılların en yoğun Kurban Bayramı tatili

Okulların kapanması ve sınavların bitmesi, özellikle ailelerin rahatça tatile çıkmasını sağladı. Kavaloğlu, “Son yılların en yoğun Kurban Bayramı tatilini yaşadık. Gazipaşa’dan Kaş’a kadar lüks otellerden yıldızsız küçük tesislere kadar Antalya genelinde yüzde 100’e yakın doluluk oranına ulaşıldı.” dedi.

Yabancı turist sayısı yüzde 15 arttı

Kavaloğlu, tatilin uzun olması nedeniyle bazı tatilcilerin araçlarıyla gelip tatillerini bölerek geçirdiklerini ifade etti. Geçen seneye göre yabancı turist sayısında yüzde 15 artış kaydettiklerini belirten Kavaloğlu, şunları söyledi:

“17 milyonu aşmayı hedefliyoruz ve bu hedefe hızlı adımlarla ilerliyoruz. Transit yolcular ve Avrupalı Türklerin ilavesiyle 18 milyonu yakalayacağımızı düşünüyoruz. Asıl hedefimiz Türkiye genelinde 60 milyon turist ve 60 milyar dolar gelir elde etmek. Bayram tatilinde Avrupa’da yaşayan Türkler de Antalya’yı tercih etti. Avrupa Futbol Şampiyonası ve büyük bir tur operatörünün iflas etmesine rağmen Alman misafirlerimiz ilk sırada yer aldı. Kurban Bayramı tatilinde Avrupa’da yaşayan Türkler ve yabancı misafirlerimizi ağırlama fırsatımız oldu. Kurban Bayramı tatilinin sonunda Antalya’ya gelen yabancı turist sayısı 5 milyonu geçti.”

Kavaloğlu, Yunanistan’a giden bazı tatilcilerin kapıda vize sorunları nedeniyle mağdur olduğunu ve bu konuda birçok şikayet aldıklarını da ekledi.

“Son 10 yılın en hareketli turizm günlerini yaşadık”

TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Rıza Perçin de tatil sürecinin yoğun geçtiğini ve Antalya bölgesinin yüksek doluluğa ulaştığını belirtti.

Bazı tesislerin tatil boyunca yüzde 100 dolu olduğunu aktaran Perçin, “Antalya Havalimanı’nda üst üste iki kez uçak rekoru kırıldı. Önceki yıllara göre çok doluydu. Son 10 yılın en hareketli turizm günlerini yaşadık.” dedi.

Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER