Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaTURİZMSeyahat AcenteleriKapadokya'yı Ziyaret Eden Her Sekiz Turistten Biri Balon Turuna Katılıyor

Kapadokya’yı Ziyaret Eden Her Sekiz Turistten Biri Balon Turuna Katılıyor

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Kapadokya’da, peri bacaları ve doğal kaya oluşumlarıyla bezeli vadiler üzerinde yapılan sıcak hava balon turları büyük ilgi çekmeye devam ediyor. 2024’ün ilk beş ayında, hava şartlarının uygun olduğu 71 gün boyunca toplam 8.068 balon uçuşu gerçekleştirildi.

Dünya Gazetesinin haberine göre; bu yılın ocak-mayıs döneminde 1 milyon 656 bin 592 turistin ziyaret ettiği Kapadokya’da, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) verilerine göre, 185 bin 443 kişi sıcak hava balon turuna katıldı.

Kapadokya’nın büyüleyici manzarasını, ocak ayında 17 bin 963, şubat ayında 34 bin 663, mart ayında 42 bin 612, nisan ayında 59 bin 915 ve mayıs ayında 30 bin 290 kişi gökyüzünden seyretti. Geçen yılın aynı döneminde 161 bin 912, bir önceki yıl ise 179 bin 88 turist sıcak hava balon turuna katılım göstermişti.

Turistlerin gözdesi: Gün doğumu turları

Balon pilotu Vahit Serttaş, Kapadokya’nın zengin tarihi ve kültürel mirasının havadan izlenmesini sağladıklarını ve bu turlara gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirtti. Kapadokya’da düzenlenen balon turlarında, bazı alanların havadan daha iyi keşfedilebildiğini ifade eden Serttaş, “Gün doğumu saatlerinde gerçekleştirdiğimiz turlar çok rağbet görüyor” dedi.

Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER