Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaTURİZMSeyahat AcenteleriMısır, Yasadışı Hac Organizasyonu Düzenleyen 16 Şirketin Lisansını İptal Etti.

Mısır, Yasadışı Hac Organizasyonu Düzenleyen 16 Şirketin Lisansını İptal Etti.

Mısır, hac sırasında en az 600 vatandaşının ölümünün ardından 16 turizm şirketinin faaliyet izinlerini iptal etti. Mısırlı yetkililer, bu şirketleri, yasa dışı hac turları düzenledikleri gerekçesiyle savcılığa sevk etti.

Mısır, yasadışı hac organizasyonu yapan 16 şirketin ruhsatını iptal etti.

Yetkililer, bu yıl Mekke’ye yapılan hac ziyareti sırasında en az 600 Mısırlının öldüğünü belirtti. Başbakan Mostafa Madbouly, ölenlerin 31’inin kronik hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu olaylar üzerine Mısır, 16 turizm şirketinin işletme ruhsatlarını iptal etti ve şirketler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ne olmuştu?

Bu yıl, 1,8 milyon Müslümanın ibadetlerini yerine getirmek için gittiği Suudi Arabistan’da aşırı sıcaklıkların 51 dereceyi aşması nedeniyle binin üzerinde kişi hayatını kaybetti. Arap yetkililer, ölenler arasında 600’den fazla Mısırlı, 200’den fazla Endonezyalı, 14 Malezyalı, 75 Ürdünlü, 49 Tunuslu, 11 İranlı, 98 Hintli, 35 Pakistanlı ve 23 Türk hacı adayının bulunduğunu bildirdi. Ayrıca, 2000’den fazla kişinin hastanelerde tedavi gördüğü açıklandı.

Kayıt dışı hacı vizesi

Ürdün, Mekke’ye yasa dışı yollardan hacı adaylarını götüren bir seyahat acentesinin yöneticilerini gözaltına aldı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kais Saied, çoğu kayıt dışı hacı adayı olan 49 Tunuslunun ölüm haberlerinin ardından Diyanet İşleri Bakanı’nı görevden aldı.

Ölenlerin yarısının kayıt dışı hacı vizesi aldığı, bu nedenle klimalı çadır ve otobüs imkanlarından yararlanamadığı ve bu yüzden fenalaştıkları açıklandı.

Suudi Sağlık Bakanlığı, hacı adaylarını güneşte fazla kalmama ve susuzluktan kaçınma konusunda önceden uyardıklarını belirtti. Aşırı sıcaklardan etkilenen ve su bulmakta zorlanan hacı adayları fenalık geçirdi.

Suudi Sağlık Bakanı Fahad bin Abdurrahman Al-Jalajel, hacıların refahını sağlamak için yeterli kaynakların ayrıldığını bildirdi. Suudi hükümeti, bu kaynakların 6.500’den fazla yatağa sahip 189 hastane, sağlık merkezi, gezici klinik ve 40 binden fazla tıbbi, teknik, idari personel ve gönüllüyü içerdiğini belirtti.

Hacı adayları ise, aşırı sıcakta uzun mesafeler yürümek zorunda kaldıklarını ve bu durumun hükümetin yetersiz hizmetlerinden kaynaklandığını ifade etti.

Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER