Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaTURİZMSeyahat / Gezi RotalarıAltının, Taşın ve Gümüşün Tarihi Seyahati: Anadolu’nun Antik Takıları

Altının, Taşın ve Gümüşün Tarihi Seyahati: Anadolu’nun Antik Takıları

Altın, gümüş ya da öbür bedelli taşlardan yapılan takıları pahalı kılan şey aslında onların tarihi. Geçmişte bu antik takıların sahibi tahminen ünlü bir hükümdar ya da bir köylü kızının çeyizi… Gelin, Türkiye’nin varlıklı müze seçkisinde sergilenen antik takıların en hoş örneklerinden kimilerine birlikte bir göz atalım.

1. Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi

Bronz Çağı’ndaki gelişmeler sayesinde bilhassa, bakır ve kalay alaşımı olan bronzun keşfiyle takı üretiminde epey büyük bir sıçrama yaşandı. Bu gelişim takılarda süs taşları ve altın da daha sık kullanılmaya başlanmasına vesile oldu. Çağın en hoş örneklerinden biri olan fotoğraftaki küpe bize, devrin yüksek sanat marifetlerini gösteriyor. Bu eser ve daha fazlası için Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ziyaret edebilirsiniz.

2. Niğde Müzesi

Fotoğrafta gördüğünüz bu eser, insanların yerleşik nizama geçtiği Neolitik Dönem’den kalma bir kolyedir.  Kolye, antik periyotlarda yaşayan toplumların kullandıkları doğal gereçlerle nasıl kendilerine takı yaptıklarını ve gelişmiş bir sanat anlayışı oluşturduklarını gözler önüne seriyor. Bu eser ve daha fazlası için Niğde Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

3. Van Müzesi

Ön Asya’nın güçlü devletlerinden Urartu Krallığı epeyce güçlü bir kültür ve sanat dünyasına sahiplerdi. Takı imalinde da yerleştikleri bölgelerde güçlü maden yataklarının bulunması ve bunların ustalıkla işlenmesi Urartular için takıyı; zenginlik, talih, uğur, rahmet ve beğeni kazandırma hedeflerinin yanı sıra, toplumsal statünün sergilenmesi için de kullanıldığı bir devlet haline getirmiş. Bu yapıtı ve daha fazlasın için Van Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

4. Çorum Müzesi

Anadolu’nun en eski medeniyetlerinden olan Hititler, hammadde açısından epey güçlü bölgelere yerleşerek çok çeşitli takı örneklerini bize miras bıraktılar. Bu takılardan kimileri saç süsleri, küpeler, bilezikler, kolyeler ve yüzüklerdir. Bütün sanat alanlarında epeyce başarılı olan Hititler, bize el sanatlarındaki yeteneklerini de fotoğrafta gördüğünüz yapıtla kanıtlıyor. Bu takıyı, Çorum Müzesi’nde ziyaret ettiğinizde görebilirsiniz.

5. Uşak Müzesi

Hititler üzere Anadolu’nun en eski uygarlıklarından olan Lidyalılar da yaşadıkları devirde birçok bahiste yaptıkları yenilikler ile tanınırlar. Zenginlikleri sayesinde ve sanatsal maharetleriyle sanat alanında ortaya çıkardıkları yapıtlarsa muhakkak görülmeye kıymet. Bunlardan en bilindik ve büyüleyici olan örneği elbet Karun Hazinesi’ne ilişkin takılar. Lidya Hükümdarı Kroisos’a (Karun) ilişkin olan bu hazineden çıkarılan yapıtları ve daha fazlasını görmek için Uşak Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

6. Samsun Müzesi

Pontus İmparatorluğu, Hellenistik Dönem’de Karadeniz kıyısında karar sürdüğü vakitlerden günümüze sayısız eser bıraktı. Kalan yapıtlardan en ilgi alımlı ve görkemli olanı ise Amesos Hazineleridir.. Hazinede çok sayıda altın takı, çanak-çömlek, cam ve mermer eser bulunuyor. Fotoğraftaki eser, imparatorluğun o devirli zenginliğini ve yüksek sürece tekniklerini bize gösteriyor. Amesos Hazinesi’nin öbür kesimleri ve daha fazlası Samsun Müzesi’nde sizleri bekliyor.

7. Kars Müzesi

Ani Arkeolojik Alanı Orta Çağ’ın şehircilik, mimarlık ve sanat açısından gelişiminin tüm zenginliğini bir ortada görebileceğiniz bir İpek Yolu yerleşim yeridir. Ani’de bulunan ve fotoğraftaki altın küpe de kentteki kültür çeşitliliği sayesinde ortaya çıkan özgün yapıtlardan yalnızca bir tanesi. Devrin zenginliğini gösteren ve epeyce ince bir işçiliğe sahip olan bu küpe, bugün Kars Müzesinde sergilenmekte.

8. Çorum Müzesi

Sergilenen bu hoş bilezik gerek işlenmesi gerekse üzerinde bulunan motifle dikkat çekiyor. Bilezikte Hitit hükümdarının tanrıçaları Sauska’ya adakta bulunduğu bir Hitit ritüelini tasvir etmektedir. Bu enteresan kesim, moda ve ömrün birbirine bağlılığının bir delilidir. Bu eser ve daha fazlası Çorum Müzesinde sergilenmekte.

9. Troya Müzesi

Troya Müzesi’nde sergilenen eserler ortasında yapılan hafriyatlarda bulunanan ‘işçi hazineleri’ 2012 yılında ABD’deki Pennsylvania Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi’nden diplomatik eforlarla getirilen 24 modül altın takı bulunuyor. Troya bayanlarının kullandığı altın takılardan oluşan ‘Troya Hazinesi’ kısmı, ‘2020 Avrupa Yılın Müzesi Özel Takdir Ödülü’nün akabinde ‘2020/2021 Avrupa Müze Akademisi Özel Ödülü’nü kazanmıştır.

10. Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Birçok tarihi yapıta yıllardır konut sahipliği yapan Anadolu Medeniyetleri Müzesi eski periyottan kalma birçok takıyı da ziyaretçilerine gösteriyor. Medusa başlı altın örme kolye de bunlardan en dikkat çekeni… Kolye Helenistik devirden kalma bu kolyeyi görmek için Anadolu Medeniyetleri müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak : Onedio.com

Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER