Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaTURİZMSeyahat / Gezi RotalarıLondra'nın Göz Bebeği Big Ben Hakkında Daha Evvel Muhtemelen Hiç Duymadığınız Enteresan...

Londra’nın Göz Bebeği Big Ben Hakkında Daha Evvel Muhtemelen Hiç Duymadığınız Enteresan Bilgiler

Londra’nın en ikonik yapılarından birisi olan Big Ben hakkında neler biliyorsunuz? Sizi şaşırtabilecek bilgiler için okumaya devam edin 👇

Kaynak: https://londonist.com/2016/08/secrets…

1. Big Ben’in gerçek kimliği

Big Ben ekseriyetle Westminster Sarayı’ndaki saat kulesini tabir eder, lakin aslında Elizabeth Kulesi’ndeki en büyük çanın takma ismidir. Kulenin ismi 2012 yılında Kraliçe 2. Elizabeth’in elmas jübilesi onuruna Saat Kulesi’nden Elizabeth Kulesi’ne değiştirilmiştir.

2. İsimlendirme teorileri

Big Ben isminin gerçek kökeni meçhuldür. İsmini Parlamento Binası’nın tekrar inşasını yöneten milletvekili Benjamin Hall’dan ya da o periyotta milletvekilleri ortasında tanınan olan ağır sıklet boksörü Benjamin Caunt’tan almış olabilir.

3. Kulenin özellikleri

Elizabeth Kulesi’nin çan kulesine 334, fenerine ise 399 basamakla çıkılmaktadır. Her bir saat kadranının çapı 7 metre olup, yelkovan 4,2 metre ve akrep 2,7 metre uzunluğundadır. Ana çan 13,7 ton yükünde ve 2,7 metre çapındadır.

4. Hapishane odası

Kulenin 114 basamak üstünde bulunan hapishane odası, davranış kurallarını ihlal eden milletvekillerinin hapsedilmesi için kullanılmış ve son olarak 1880 yılında milletvekili Charles Bradlaugh için kullanılmıştır.

5. Zildeki çatlak

Ana çan 1859’da kurulduktan iki ay sonra çok büyük çekiç nedeniyle çatlamıştır. Bu olaydan sonra daha hafif bir çekiç takıldı ve çan döndürülerek çekicin artık çatlak kısma vurmaması sağlandı.

6. Özgün çan

Warners of Norton tarafından üretilen orjinal çan test sırasında kırıldı. Sonrasında Whitechapel Bell Foundry’de 13,5 tonluk mevcut çana dönüştürülmüş ve daha sonra monte edilmiştir.

7. Doğruluk kontrolü

Yapıldığı devirde bu saat dünyanın en hakikat saatiydi. Saat düzeneğindeki birtakım bakır para yükleri sayesinde doğruluğu korunmaktadır. Bir kuruşun çıkarılması ya da eklenmesi saatin doğruluğunu günde saniyenin beşte ikisi kadar değiştirmektedir.

Kullanılan madeni paralardan üçü 2012 Londra Olimpiyatları için değiştirilmiştir.

8. Twitter varlığı

Big Ben’in saat başı bong sayısını tweetleyen @big_ben_clock isimli kendi Twitter hesabı var. Hesabın kolay hedefine karşın 485.000 takipçisi var.

9. Büyük saatin bekçisi

Büyük Saat’in şu anki bekçisi Steve Jaggs’dir. Kendisi Big Ben’in ve Westminster Sarayı’ndaki tüm saatlerin, iki yılda bir yapılan saat değişimleri de dahil olmak üzere, bakımını denetlemektedir.

10. Tarihteki sessiz anları

Big Ben, 2013 yılında Margaret Thatcher’ın cenaze merasimi, 1941 yılında bir tamircinin saatin içine çekiç düşürmesi ve 1949 yılında sığırcık kuşlarının yelkovanın üzerine tüneyerek vaktin gecikmesine neden olmaları da dahil olmak üzere birçok defa susturulmuştur.

Kaynak : Onedio.com

Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER