Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaTURİZMSeyahat / Gezi RotalarıTarih, Mimari ve Tabiat Bir Ortada: Türkiye’nin En Hoş Yürüyüş Rotaları

Tarih, Mimari ve Tabiat Bir Ortada: Türkiye’nin En Hoş Yürüyüş Rotaları

Arabayla giderken asla göremeyeceğiniz hoşlukları keşfetmeye ne dersiniz? Türkiye’nin dört bir yanından sizi heyecanlandıracak yürüyüş yolları mimarisi, tarihi, doğal güzellikleriyle tanışmak istiyorsanız bu yazı tam size göre!  Frig Yolu’ndan Kaz Dağları Rotası’na; Karia Yolu’ndan Likya Yolu’na Türkiye’nin tabiatla bir bütün ve hoşluğuna değer biçilemez yürüyüş rotalarını gelin birlikte keşfedelim.

1. Likya Yolu

Türkiye’nin en hoş ve uzun yürüyüş parkurlarından olan, tabiat ile başbaşa kalabileceğiniz ve antik kentlerle çevrili Likya Yolu 555 km uzunluğunda. Rota Fethiye’ye bağlı Ovacık (Hisarönü)’dan başlayıp Antalya Gelikbayırı Köyü’nde sonra eren rota ismini da Likyalılardan alıyor. Likya Birliği’nin en değerli merkezlerini kapsayan Likya Yolu Batı, Orta, Doğu Likya yolu olmak üzere toplamda 30’a yakın parkur içermekte. Kelebekler Vadisi, Fethiye, Kaş, Ölüdeniz, Kabak Koyu, Kalkan, Kekova, Olimpos Dağı, Demre, Patara, Çıralı ve Göynük Kanyonu üzere mükemmel noktalardan geçen Likya Yolu boyunca 20’den fazla antik kenti de ziyaret edebilirsiniz. Yol boyunca Grande Randonnée işaret sistemiyle belirlenen parkurlardaki çizgilere dikkat etmeyi unutmayın.

2. Hitit Yolu

Döneminin en güçlü devleti olan Hititler’in antik kentleri Alacahöyük, Hattuşa ve Şapinuva‘nın bulunduğu Hitit Yolu eski kervan ve göç yollarının güzergahını kapsamakta. Alternatif güzergâhlarıyla birlikte 385 kilometreyi bulan yürüyüş yolu ve 406 kilometre olan bisiklet rotası tabiat tutkunları için heyecan verici olan Hitit Yolu’nda günübirlik ve uzun müddetli parkur alternatifler içeriyor. Alacahöyük-Kalehisar-Mahmudiye; Çatak-Sultanköy-Kızılhamza Göleti; İbikçam-Boğazkale-Hattuşa; İncesu-Kanyon-Kale; Karakaya-Alacahöyük ve Şapinuva-İncesu Kanyonu rotaları bulunan Hitit yolunun uzun parkuru olan Alacahöyük-Boğazkale 32 km uzunluğunda ve Yazılıkaya-Boğazkale Göleti-Hattuşa parkuru ise 23 km uzunluğundadır.

3. Kaz Dağları

Yemyeşil ormanlarının tertemiz oksijeniyle bir sığınak üzere özgünlüğünü koruyan köyleriyle Kaz Dağları rotası doğaseverleri, kentten uzaklaşmak isteyenlerin en tercih ettiği yürüyüş rotalarından. Edremit’ten Sarıkız’a kadar 21 bin hektarlık alanı kapsayan Kaz Dağları Ulusal Parkı ile doğayı ve kendinizi tekrar keşfedeceksiniz. Kolay yürüyüş rotaları için Yayla – Ayı Deresi Parkuru, iki kademeden oluşan Şahindere Parkurları, orta zorluk derecesi isteyenler Tozlu-Çeyizdere Parkuru tercih edilebilir. Güçlü parkurları seviyorsanız Tahtakuşlar-Kapaklı-Dumanlı-Tavşanoynağı-Sarıkız Zirve rotası sizi bekliyor.

4. Çamlıhemşin Yayla Yolu

Anlatmaya sözlerin yetmediği Karadeniz yaylalarında kendinize farklı onlarca rota belirleyebilirsiniz. Çamlıhemşinin yaylalarını kapsayan bir yürüyüş rotası yaklaşık 1 hafta sürebilir. Yemyeşil dorukları ve güzelim köyleri keşfedeceğiniz, günlük 3-4 saatlik yürüyüşleri kapsayan rota kimi vakitler zorlayıcı olabiliyor. Pokut Yaylası, Trovit, Sal Yaylası, Samistal ve Hazindak Yaylaları; Karunç ve Elevit üzere keşfedilmeyi bekleyen süper yaylalar sizi bekliyor.

5. Frig Yolu

Geçmişte Friglerin yaşadığı; günümüzde Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya ortasındaki bölgeyi içine alan Frig Yolu günümüzde hala antik kalıntılarını kapsayan rotalarıyla yürüyüş sevenleri bekliyor. Tek sınır üzerinde ilerlemeyen Frig Yolu’nun 3 farklı parkuru bulunmakta. Friglerin dini merkezi olarak kabul edilen Midas kentinde kesişen yolların toplam uzunluğu 506 km olan rotalar ise şöyle:

  • Seydiler-Yazılıkaya (Afyonkarahisar) Rotası 140 km uzunluğunda. 

  • Yenice – Yazılıkaya (Kütahya) Rotası 147 km uzunluğunda.

  • Yazılıkaya-Gordion (Eskişehir-Ankara) Rotası 219 km uzunluğunda.

6. Efes – Mimas Yolu

709 km uzunluğuyla Efes – Mimas Yolu her adımınızda sizi etkileyici tecrübelere hamile bir yürüyüş yolu… Selçuk‘tan başlayan ve tarihteki ismi Mimas olan Karaburun‘da sona eren rota Urla, Karaburun, Seferihisar, Çeşme, Güzelbahçe, Menderes ve Selçuk ilçelerini kapsıyor. Rota üzerinde İyonya Uygarlığı’na ilişkin Ephesus (Efes-Selçuk), Kolophon (Değirmendere-Menderes), Lebedos (Ürkmez-Seferihisar), Teos (Sığacık-Seferihisar), Klazomenai (İskele-Urla), Erythrai (Ildırı-Çeşme) ve Phokaia (Foça) antik kentleri bulunuyor.

7. Kaçkar Dağı

Karadeniz’in yemyeşil yaylalarında ve tertemiz havasında tabiat yürüyüşü yapmak isteyenler için bir öteki rota Trans Kaçkar yani Kaçkar Dağları trekking parkuru. Dünyada bitki örtüsü açısından en varlıklı yerlerinden biri olmasının yanı sıra buzul gölleri, kayalıkların içine gizlenmiş manastır ve kaleleri ile rota yürüyüş yapan herkesi adeta büyülüyor. Yaklaşık olarak 4 bin metre yüksekliğe kadar uzanabilen parkur Hopa’dan başlayıp; Artvin, Yusufeli, Barhal, Amanesket Yaylası, Karagöl, Satibe Sırtı, Olgunlar Yaylası, Nastaf Yaylası ve Dilberdüzü Ana Kamp alanından Kaçkar Dağları’nın tepesine kadar ilerlemekte.

8. Kapadokya

Bir öteki tanınan yürüyüş noktası da Kapadokya’dır. Kapadokya’nın eşsiz kaya oluşumları ve peri bacaları ortasında yapabileceğiniz yürüyüş rotaları epeyce tanınan ve keyif verici…  Bilhassa Göreme – Çavuşin Köyü, Kızılçukur vadisi, Ihlara Vadisi, Aşıklar Vadisi, Güvercinlik Vadisi, üzere vadilerde yürüyerek etrafı keşfedebilirsiniz.

9. Bozcaada

Ege ve Çanakkale’nin incisi Bozcaada yalnızca bağ rotalarıyla değil mükemmel yürüyüş rotaları ile de ünlüdür. Bozcaadanın doğal hoşlukları ve şarap bağlarının süper görünümü eşliğinde yapacağınız yürüyüşler size keyifli ve huzurlu verici bir tecrübe sunuyor. Bozcaada’da uzunluğu 2-4 km ortasında parkurlarla hoş yürüyüşler yapabilirsiniz.

10. Karia Yolu

Türkiye’nin en uzun yürüyüş rotası olarak ünlü olan Karia Yolu, National Geographic tarafından 2021 yılında gezilebilecek en yeterli 35 yerin ortasında yerini aldı. Antik Karya Bölgesi’nde yer alan Karya Yolu, Muğla vilayetinden başlayıp Aydın vilayetine kadar uzanan yaklaşık 800 km’lik bir rota sunar. Karia yolu size  tarihi kalıntıların ve doğal hoşlukların bir ortada bulundurarak ziyaretçilerine varlıklı kültürel miras sunuyor. tecrübe sunar.

Kaynak : Onedio.com

Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER