Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaTURİZMSeyahat / Gezi RotalarıTopkapı Sarayı Haftada Bir Gece Ziyarete Açılıyor! Topkapı Sarayı'nın Gece Tarifesi de...

Topkapı Sarayı Haftada Bir Gece Ziyarete Açılıyor! Topkapı Sarayı’nın Gece Tarifesi de Muhakkak Oldu!

Milli Saraylara bağlı Topkapı Sarayı, gece ziyaretçilerine kapılarını açacak! Eşsiz mimarisi ve eşsiz dokusuyla tarihimizin değerli bir modülü olan Saray için gece tarifesi de belirli oldu.İşte, ayrıntılar…

İstanbul’daki saray ve kasırlar artık gece de kapılarını ziyaretçilere açacak.

Ege’deki birtakım ören yerlerinde başlayan uygulama kapsamında Ulusal Saraylara bağlı Topkapı Sarayı, Beykoz Mecidiye Kasrı, Aynalıkavak Kasrı ve Ihlamur Kasrı üzere tarihi saray, kasır ve bahçeler kimi geceler ziyarete açılacak.

Bugüne kadar gece ziyaretine açılan ören yerleri Efes, Aspendos, Patara, Side ve Hierapolis. Ayrıyeten, İstanbul’da Galata Kulesi saat 23.00’e kadar, Ayasofya Tarih ve Tecrübe Müzesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ve Akdamar Anıt Müzesi saat 22.00’ye, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Kız Kulesi saat 21.00’e kadar ziyarete açık.

Topkapı Sarayı, gece müzeciliği uygulaması ile 29 Haziran’dan itibaren haftada bir gece konuklarını ağırlayacak.

Türkiye Gazetesi’nden Murat Özetkin’in haberine nazaran Topkapı Sarayı cumartesi geceleri saat 21.00 ila 23.00 saatleri ortasında özel cinsler eşliğinde ziyarete açılacak.

Beş asırlık kompleksi cumartesi geceleri 250 kişilik guruplar halinde gezilecek.

Özellikle yabancı turistlerden gelen talep üzerine hayata geçirilen gece müzeciliği kapsamında hecede bin kişi Topkapı Sarayı’nı ziyaret edebilecek.

Gece ziyaretleri sırasında, Saray’ın sadece muhakkak kısımları ziyarete açık olacak.

Türkiye Gazetesi’nden Murat Özetkin’in haberinde yer alan bilgiye nazaran, saray vazifelileri ve özel rehber refakatinde gerçekleştirilecek olan tiplerde Bab-ı Hümayun, Kutsal Emanetler, Harem Dairesi ve Hazine Koğuşu ziyaret edilirken, Adalet Kulesi üzere kısımlar güvenlik gerekçesiyle gece ziyaret edilmeyecek.

Peki, Topkapı Sarayı Gece Tarifesi Ne Kadar Olacak?

Topkapı Sarayı’nı gece ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları 1.000 TL, yabancı turistler ise 5.000 TL fiyat ödeyecek.

Kaynak : Onedio.com

Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER