Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaTURİZMSeyahat / Gezi RotalarıYeni Bir Turizm Destinasyonu

Yeni Bir Turizm Destinasyonu

Ağrı Dağı Milli Parkı’nın Zirvesinde Doğa Turizmi

Türkiye’nin en büyük milli parkı olan Ağrı Dağı Milli Parkı, yüksek kesimlerinde yer alan doğal güzellikleriyle doğa turizmine kapılarını açıyor. Bu kapsamda, 2.500 metre rakımdaki Korhan Meteor Çukuru’nun tanıtımı için Ağrı Valiliği tarafından önemli çalışmalar başlatıldı.

Vali Ercan Turan’dan Tanıtım Hamlesi

Ağrı Valisi Ercan Turan, meteor çukurunun yapılacak çalışmaların ardından turizme kazandırılacağını belirtti. Turan, “Burası bizim en önemli turizm destinasyon noktalarımızdan biri. Ancak henüz çok bilinmiyor. Tanıtımı için milletvekilimizle de görüştük ve o da bu konuda hassasiyet gösteriyor. İnşallah burayı canlandıracağız. Bu alanın tanıtımı için çeşitli faaliyetler yapacağız,” dedi.

Kolay Ulaşım İmkanı

Korhan Meteor Çukuru’na ulaşım sorunu bulunmuyor. Vali Turan, çukurun yakınına kadar sıcak asfalt yol olduğunu ve ulaşımın oldukça rahat olduğunu belirtti. “Bu değerlerimizi ön plana çıkarmak bizim en önemli misyonlarımızdan biri. İlimizde, bölgemizde ve Türkiye’de görülmesi, tanınması gereken yerlerden biridir,” diye ekledi.

Kuyuya benzetilmesinin nedeni de bilerek ve isteyerek kazılmış gibi dik ve nizami olması. Bir de içerisinde su varmış, bir hafta sonra su gitmiş.

Doğal ve Bilimsel Bir Zenginlik

Meteor çukurunun merak edilen ve az bilinen bir zenginlik olduğunu vurgulayan Turan, “Doğal bir oluşum, belki 1 milyon yıl önce oluştu ama hala etkileri ve etraftaki kayaç yapıları izlerini taşıyor. Çarpma sonucu yaklaşık 30 metre derinliğinde, 3-4 kilometreye etki etmiş. Bilim tarihi açısından ve ilimizin turizm potansiyeli açısından nadir meteor çukurlarından biri,” değerlendirmesinde bulundu.

Korhan Meteor Çukuru: Gezilmesi Gereken Bir Doğa Harikası

Ağrı Dağı’nın zirvesinde yer alan bu doğa harikası, hem bilim insanları hem de doğa severler için benzersiz bir ziyaret noktası. Türkiye’nin dört bir yanından gelecek turistler için önemli bir çekim merkezi olması hedefleniyor.

Ağrı Valiliği’nin Tanıtım Çalışmaları

Valilik, Korhan Meteor Çukuru’nun tanıtımı için çeşitli etkinlikler ve projeler düzenleyecek. Bu kapsamda sosyal medya kampanyaları, tanıtım videoları ve rehberli turlar planlanıyor. Ağrı Dağı Milli Parkı’nda doğa turizminin canlanmasıyla bölge ekonomisine de önemli katkılar sağlanması bekleniyor.

Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER