Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaTURİZMSürdürülebilir TurizmMeriç Nehri, 2 Binden Fazla Ziyaretçiyi Bayramda Ağırladı.

Meriç Nehri, 2 Binden Fazla Ziyaretçiyi Bayramda Ağırladı.

Meriç Nehri’nde elektrik üretimi amacıyla kurulan hidroelektrik santralin lastik savaklarının devreye girmesiyle bazı bölgelerde su seviyesi yükseldi. Su seviyesinin artmasıyla nehirde su tutulmaya başlayınca, gezi tekneleri tekrar çalışmaya başladı ve ziyaretçi sayısında büyük bir artış görüldü.

Ziyaretçilerin ‘Balkanlar’ın boğazı’ olarak adlandırdığı Meriç Nehri, gezi tekneleri için ideal seviyeye ulaştı. Son bir hafta içinde, 2 binden fazla kişi kayıklarla Meriç Nehri’nde gezintiye çıktı.

Edirne Valiliği tarafından nehirlerin daha etkin kullanılması amacıyla, Vali Yunus Sezer’in talimatıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Meriç Nehri’ne dört adet kancabaş tipi gezi kayığı indirildi. Su seviyesinin düşük olduğu dönemlerde kum adacıkları nedeniyle tur rotasını tamamlayamayan kayıklar, su seviyesinin yükselmesiyle bu sorunu aştı.

Tekneler her gün 10.00-19.00 saatleri arasında hizmet veriyor

Edirne kırmızısı renginde boyalı, 8 metre uzunluğunda ve 10 kişi kapasiteli elektrik motorlu “Meriç”, “Mecidiye”, “Zevrak” ve “Tunca” adlı gezi tekneleri her gün 10.00-19.00 saatleri arasında nehirde gezinti yapabiliyor. Yedi yaşa kadar ücretsiz olan bu geziler, 30 dakikalık süreyle 7-18 yaş arası için kişi başı 60 lira, 18 yaş üzeri için ise 100 lira olarak ücretlendiriliyor. Tekneler, 1000 lira karşılığında özel olarak da kiralanabiliyor.

AA

Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.TurizmWorld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER