Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaYAZARLARBetül ÇiçekTürkiye için Farklı bir ATM Dönemi

Türkiye için Farklı bir ATM Dönemi

Her yıl gittiğim ve diğer avrupa ülkelerinden çok farklı, dinamik, eğlenceli, hem leisure hem business segmentinin domine edildiği bir fuar olması sebebiyle Dubai ATM fuarına katılımı çok önemli buluyorum.

Her sene söylüyoruz Türkiye biraz zayıf kalıyor tanıtımlarda diye bu sene onu birazcık kırmış, aşmış olmanın mutluluğunu yaşadım açıkcası.

Ortadoğuyu diziler ile domine eden sinema sektöründen ünlü kişilerin gelmesi ülke tanıtımımız için katkı sağlar diyorduk bu sene o başarılmış durumda ve en sevilen oyunculardan Burak Özçivit gelmişti ve ilgi çok yoğundu.

Bu tarz sevilen kişilerin fuarda kısa bir söyleşi yapması turizm anlamında çok katkılar sağlıyor olacak. Diğer bir etkili tanıtım aracı da TGA’ nın ‘Türkiye’ yi deneyimle’ odası çok ilgi gördü ve bol bol fotoğraf karelerinde yer aldı, etkileyici ve farklıydı ve başarılı buldum.

Tüm haller dolu ve iğne atsanız yere düşmeyecek bir kalabalık mevcuttu.

Türkiye’ nin alacağı pay olarak değerlendirme yapacak olursam da Türkiye algısı enflasyon artışları sebebiyle otel çok fazla olamasa da tabiri caizse iğneden ipliğe her şeye zam gelmesi bakımından turistin otel dışında şehri gezerken yeme, içme, tur, transfer, uçak biletleri gibi kalemlerdeki fiyat artışlarının üstüne acentaların da ayakta kalması için üstüne koyduğu kar marjı ile nihani müşteriye yansıyan fiyat artışı geçen senelere göre çok fazla bulunmakta.

Türkiye’ de son dönemde ivme kazanan sağlık turizmininde paket fiyatlarındaki artışlar sebebiyle uçak ve otel anlaşmaları yapan ve bu pazardaki payını artırmak isteyen Malezya, Singapur vb. ülkelere doğru bir yönelme olacağı görülüyor.

Maliyetlerimizi gözden geçirmeli, otel, uçak, transfer, tur, yeme içme fiyatlarımızı rakip ülkeler ile iyi kıyaslamalı, rehavete kapılmamalı, rakip ülkelerin turizm dinamiklerini ve yönetim biçimlerini iyi takip etmeli, onlardan geride kalmamalı, teknoji ve dinamiklerinden iyi faydalanmalı, tanıtım pazarlama kısımlarımıza ara vermeden devam etmeli ve her bir fuar katılımcısı turizm elçilerimiz olan otel ve acenta yöneticilerinin duydukları, istişare ettikleri, verdikleri fikirlere kulak vermeil, dikkate almalıyız.

Fuarda bir İspanyol acentacı arkadaşımız Türkiye kadar dost canlısı, hizmetin iyi olduğu bir turizm yeri görmedim dedi ki İspanya dünya turizminde ilk sıralarda olan bir ülke olmasına ragmen biz sizin kadar iyi değiliz dedi. Türkiye yetişmiş, bilgili, tecrübeli, dinamik, analitik, çözümcü otel ve acenta yöneticileri varken dünya turizm pastasından alabileceği pastayı daha da büyütecek cevhere sahip olduğunu düşünüyorum.

Betül Çiçek
Uluslararası Otelciler Birliği (INTHA.ORG)
Yönetim Kurulu Üyesi
betul.cicek@intha.org

Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.turizmworld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER