Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaYAZARLARYeşim SarıtaşÜlke Ekonomisinde Erken Rezervasyon Etkisi

Ülke Ekonomisinde Erken Rezervasyon Etkisi

Erken Rezervasyon Dönemi, uygun fiyata önceden rezervasyon yaparak tatilinizi güvenceye alabileceğiniz avantajlı bir satış dönemidir. Bu dönem, fiyat avantajlarının olduğu erken rezervasyon fırsatlarının başladığı zamandır.

Tatil planlarını belirlemiş olan kişiler, erken rezervasyon döneminde fırsatları araştırmaya başlarlar. Birden fazla tur operatörü tarafından satılan aynı oteller ve turlar arasında fiyat karşılaştırmaları yaparlar.

Kasım ayının sonu ile Aralık ayının başında %50 indirimler ile başlayan erken rezervasyon döneminde, televizyonlarda, gazetelerde, radyolarda  ve online mecralarda duyurular ve reklam kampanyaları yapılır. Fiyatlar belirli periyodik artışlarla artarken, erken rezervasyon dönemi Mayıs ayının sonunda sona ererken, Haziran ayından itibaren düşük indirim oranlarıyla fiyatlar yükselmeye başlar.

Erken rezervasyon fırsatları, tatilcilerin bütçe planlamasını kolaylaştırır. Tatilciler, tatil maliyetlerini önceden bilerek buna göre tasarruf yapabilir veya harcama yapabilirler. Bu da iç pazarın tatil harcamalarını önceden tahmin edilebilir kılar.

Her yıl tatilciler sezonda tatil yaparken tur operatörleri gelecek yılın kontratlarını hazırlamaya ve erken rezervasyon planlamalarını yapmaya başlarlar. Erken Rezervasyon döneminde önden yapılan rezervasyonlar ile otelciler sezonda doluluk oranlarını net olarak görmekte ve sezona hazırlıklarını bütçe planlamalarını yapmaktadırlar. Tur operatörleri ise otellerde ki odaları doldurmak için düzenli kampanyalara devam etmekte, seyahat acentelerini bilgilendirmektedirler. Seyahat acenteleri erken rezervasyon döneminde taleplere yetişmek için birden fazla satış temsilcileri çalıştırmaktadırlar. Böylelikle sektör paydaşları birbirini destekleyerek iç turizm ekonomisine katkı sağlamaktadırlar. Erken rezervasyon verimli olmadığı takdirde oteller son dakika rezervasyonlarına kalırsa ne yazık ki hizmet kaliteleri de düşmektedir. Çünkü aniden gelen taleplere karşı personel alımları ve giderlerin önden netleştirilemeyişi otelcileri zorlamaktadır. Tur operatörlerinin ise gelecek sezonda yapacakları kontrat ve planlamalara belirsizlik olarak yansımaktadır. Verimsiz geçen erken rezervasyon dönemleri iç turizm ekonomisini satış hareketi az olduğu için olumsuz etkilemektedir.

Erken rezervasyonda otel fiyatlarında bazen anlık fiyat artışları ya da düşüşleri yaşanmaktadır. Sebebi Türkiye’yi tercih eden yabancı turist sayısına ve de yerli turist taleplerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu da erken rezervasyon fiyatları ve indirim oranlarına etki etmektedir.

Erken rezervasyonun tatilciler açısından avantajları şunlardır:

  • Son dakikaya kalmamanızı sağlar, böylece yer kalmadı endişesi yaşamazsınız.
  • Tatilinizi %50’ye varan indirimlerle ve de vade farksız taksitlere alabilir ve bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.
  • Tatil veya tur için alternatif seçenekleriniz çoktur, böylece daha uygun fiyatlarla tatil yapabilirsiniz.
  • Erken rezervasyon sigortası ile tatilinizi iptal etme ve paranızın tamamını alma hakkınızı sağlar.
  • Kısacası, erken rezervasyon dönemi, tatil planlarınızı yaparken bütçenizi ve tatil keyfinizi düşünmeniz için %100 avantaj sağlar.’’

Sonuç olarak, erken rezervasyon dönemi iç pazar için bir dizi fayda sağlar. Tatilcilerin bütçe planlaması yapmalarına, tatil taleplerini karşılamalarına, indirim ve avantajlardan faydalanmalarına, tatil planlarını güvence altına almalarına ve daha geniş bir konaklama seçeneği arasından tercih yapmalarına olanak tanır. Bu da iç pazarın tatil talebini artırır ve turizm sektörüne olumlu katkı sağlar.

Yeşim Sarıtaş
Turizm World Media
Genel Yayın Yönetmeni
FİJET Uluslararası Turizm Gazetecisi
yesim.saritas@turizmworld.com

Haber Editörü
Haber Editörühttps://www.turizmworld.com/
Turizm World Media, seyahat endüstrisi ve turizm sektöründe lider olma yolunda bir dijital haber ve bilgi platformudur.

SON HABERLER